Yüze İmplant Uygulamaları

Yüze İmplant Uygulamaları

İlerleyen yaşlarda insan vücudunda oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar can sıkıcı boyutlara ulaşabilir. Bu tip yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi ya da ortadan kaldırılması için birçok seçenek mevcuttur. Estetik müdahale sonucu elde edilen çözümler, çene için hem yaşlılık belirtilerini gidermek isteyen ileri yaşlarda hem de daha iyi görünüme sahip olmak isteyen genç yaşlarda tercih edilmektedir.

İnsan yaşı ilerledikçe bilhassa yüzün destek yapısını oluşturan kemiklerde hacim kaybı görülebilir. Bu hacim kayıplarının boyutuna göre çözümler sunulmaktadır. Küçük boyutlu kayıplarda dolgu ve yağ grefti uygulamaları uygulanırken büyük boyutlu hacim kayıplarının görüldüğü çene ucu ve elmacık kemiği küçüklüğü gibi durumlarında implant uygulaması çözüm olarak kullanılmaktadır.

Yüz Estetikleri Ne Zaman Yapılabilir?

Yüz görüntünüzün daha güçlü, canlı ve ahenkli görünmesi için çene implant ve çene protez uygulamalı ciddi manada fayda sağlamaktadır. Çoğu kişi tarafından elmacık kemiklerinin belirgin derecede çıkık olması çekici bulunmaktadır.

Bu anlamda çene protez çok sık kullanılmaktadır.

Elmacık kemiklerinin üstüne yüz protez madde yerleştirilerek yapılan yanak estetiği ile daha keskin bir görüntü elde edilebilir.

Bu gibi uygulamalar ile yapılan yüz estetik ameliyatı alanında tecrübeli uzmanlar tarafından yapılmalı ve takip edilmelidir.

Silikonda kullanılarak yapılan yüz protez ve bu estetik operasyonlar yüz kemiklerinin tamamen oturduğu 20 yaşından sonra yapılabilmektedir.

Yüz implant malzemesi olarak silikon bazlı plastik veya hidroksiapatit gibi seramik malzemeler kullanılmaktadır.

Yüz Estetik Operasyonlarında Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşılabilir?

Görülme sıklığı çok azda olsa yüz implantları kullanılan bazı operasyonlarda aşağıdaki sorunlarlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu sorunların çözümü için bazen iyileşme süresinin tamamlanmasını beklemek gerekebilir. Bazı durumlarda ise yapılan implantın alınarak yerine yeni bir implant yerleştirmek gerekebilir. Karşılaşılabilecek sorunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Çene ve yanaklarda geçici ya da kalıcı hissiyat bozuklukları,
  • İmplantın uygulandığı alanda enfeksiyon kapma riski,
  • İmplantların yanaklara simetrik olarak yerleştirilememesi sonucu yüzde oluşabilecek asimetrik bozukluklar,
  • Yerleştirilen implantın yerinden oynaması,
  • Yerinden hareket eden implatın kemikte erozyona neden olması,

Daha güzel bir görüntüye kavuşmak için yapılacak bu operasyonların sağlığınızı tehdit etmemesi için güvenilir ve tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir.