Saç Dökülmesinin Nedenleri Çözümleri

Saç dökülmesi durumu her ne kadar genetik kökenli olsa da türlü hastalıklardan kaynaklı da yaşanabilmektedir. Bağırsak paraziti, enfeksiyon, sinüzit gibi geçici rahatsızlıklar saç dökülmesi hadisesini tetikleyen önemli faktörlerdir. Demir, çinko, magnezyum ve B12 eksikliği de saç dökülmelerine yol açtığı bilinmektedir. Özellikle erkeklerin saçları belli bir yaştan itibaren daha hızlı bir şekilde döküldüğü gözlemlenmiştir.

Esasında saçların dökülmesi her sağlıklı insan içi olmazsa olmaz bir durumdur. Zayıflayan saç telleri kendilerine yenileyebilmek adına dökülürler. Saç köklerinden daha gür ve daha sağlıklı saçlar gelir. Fakat bu durumunda belli bir oranda olması lazımdır. Saç tellerinin tamamının %10’dan fazla bir dökülme yaşanıyorsa bu sağlıklı bir dökülme değildir. Bu durum bilimsel açıdan ispatlanmıştır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saç bakımını rutin bir hale getiren kişilerin saç dökülmeleri azalır. Günlük olarak yapılacak olan temizlik işlemleri de yine saç dökülmesi oranını azaltacaktır. Bu sebeple de kafa derisi belirli zamanlarda mutlaka yıkanmalıdır. Saçlar yıkanırken sertliklerden kaçınılmalıdır. Olabildiğince saç köklerine yumuşak masajlar yapılmalıdır.

Öte yandan pek çok şampuanda maalesef şampuanın köpürmesini sağlayabilmek için çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallar saç derisini olumsuz yönde etkiler, saç tellerine zarar verir ve sağlıklı saçların çıkmasını engeller. Saç derisinin ve tellerinin sağlığı açısından ucuz şampuanlar tercih edilmemelidir. Bu şampuanların yerine doğal içeriğe sahip olan şampuanlar ya da sabunlar tercih edilmelidir.

Saç Dökülmesini Engelleyebilmek İçin Neler Yapılmalı?

Bu hususta bir uzmandan yardım almak yerinde olacaktır. Zira hastalığa bir tanının konulması yapılacak uygulama açısından da belirleyici olacaktır. Tanı konulduktan sonra protein destekli olan bir beslenme yoluna gidile bilinir. Gerekirse vitamin takviyesi yapılır. Hormonlarda denge bozukluğu mevcutsa hastalık iyileştirilir.

Uzman kontrolü altında birtakım ilaçların kullanımı saç dökülmesi durumunu azaltacaktır. Bu ilaçlar zayıf olan saç tellerini güçlendirir. Dökülecek saç tellerine güç verir ve onları besler. Ayrıca saçların daha canlı ve daha güçlü görünmesini sağlar. Stresli iş hayatı veya stresli ilişkilerde saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle stresten uzak durmak saçlara iyi gelecektir.

Soru sor

Name
E-mail
Comment

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL