Rinoplasti Ne Demek?

Rinoplasti, kulak burun boğaz uzmanlarının, son yıllarda sıklıkla yaptıkları ameliyatlar arasındadır. Bu operasyonların yapılması, bazen estetik beklentileri karşılama amacını güderken, bazen de sağlık açısından gereklilik arz etmektedir. Burnundaki bozukluğun düzeltilmesi, kişinin kendini daha güzel hissetmesine ve sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermesine faydalı olur. Tıpta uygulanan tekniklerin gelişme göstermesi, bu ameliyatların daha kolay yapılabilmesini sağlamaktadır.

Burun Estetiği Çeşitleri

Kadın ve erkekler tarafından uygulanabilen burun ameliyatı sırasında, risk faktörü minimum seviyededir. 18 yaşının tamamlamış bireyler, ameliyat için uygun koşullara sahiptirler. Kapalı ve açık rinoplasti olarak, iki çeşit ameliyat tekniği vardır. Kapalı rinoplastide, buru kemikleri daraltılır. 1 ya da 2 saat kadar süren ameliyatta, burundan 3-5 mm’lik bir parça çıkartılır. Diğer yöntemde, açık teknikler kullanılarak, burun kemeri alınır.

Açık Rinoplasti Yöntemi

Açık rinoplasti yönteminde ise, cerrahi müdahale yapılması gerekir. Burun ucu estetiği için yapılan operasyonda, burun açılarak iç kısımlar daha detaylı bir şekilde görülür. Her iki ameliyat arasındaki fark, kapalı teknikte morluk ve şişliklerin daha az olmasıdır. Operasyondan önce, hastanın kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekir.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecekler

Ameliyattan 10 gün öncesinde, kanı sulandıracak ilaçların kullanılmaması gerekir. Bitki çaylarının da kan sulandırıcı özelliği olduğu unutulmamalıdır. Düzenli ilaç kullanan hastalar, bu ilaç listelerini, doktorları ile paylaşmalıdırlar. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi basit durumlar, burun estetiği operasyonu esnasında sıkıntı çıkarabilmektedir. Sigara ve alkol, yaraların iyileşme aşamasını geciktirdiği için, ameliyattan önce kesinlikle bırakılmalıdır.

Operasyon Sonrası Görülebilecek Olası Durumlar

Operasyondan sonra, oluşabilecek ağrılar için, ağrı kesiciler yararlı olmaktadır. Hastalarda iki gün kadar burun tıkanıklığı oluşur. Bu durum, ağızdan nefes almaya sebep olduğu için, boğaz kuruluğu görülebilmektedir. Sıvı gıdalar tüketmek, boğaz kuruluğunu geçiren bir tedavidir. Burun ameliyatı sonrasında, 6 saat yataktan kalkmamak gerekir. Sonrasında ise baş öne eğilmemeli, düz yatılmalı ve 15 gün boyunca yüksel yastık kullanılmalıdır. Burun ucuna atılan dikişler, bir hafta sonra alınır ve buruna bandaj takılır.

Operasyon Sonrasında Şişliklerin Durumu

Burun estetiği sonrasında, 90 gün boyunca ameliyat bölgesi güneşten korunmalıdır. Havuz ve deniz gibi nemli ortamlara girilmemelidir. En az 4-5 ay aktivite yapmaktan kaçınmak gerekir. 2 hafta boyunca, burun okyanus suyu ile temizlenmelidir. Yiyecekler ağızda, uzun süre çiğnenmemelidir. Oluşan şişlikler yaklaşık olarak bir ay sonra tamamıyla geçer. Burun yapısının istenen şekli alması, bir yıllık sürece yayılır.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL