Meme dikleştirme işlemi (Mastopeksi) nasıl yapılır?

Mastopeksi (meme dikleştirme) nedir?

Yaşlanmaya bağlı olarak hormonsal nedenlerle meme dokusunda azalma meydana gelebilir. Bu da ilerleyen önemde memenin sarkmasına neden olur. Özellikle emziren annelerde bu durum daha çok görülmektedir. Emzirme işlemi sırasında süt ile dolu memeler boşalmaktadır. Bu durumun sürekli tekrar etmesiyle birlikte meme sarkma problemleri ortaya çıkmaktadır. Mastopeksi haricinde herhangi bir ilaç yoluyla meme dikleştirme işlemi gerçekleştirilememektedir. Mastopeksi operasyonları sayesinde, meme dikleştirme ile beraber; büyük meme veya küçük meme problemleri de çözülmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı, estetik cerrahi merkezlerinde profesyonel cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Mastopeksi (meme dikleştirme) operasyonu, ergenlik dönemini tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş bireylere uygulanabilir. Operasyona geçilmeden önce, estetik cerrahiler tarafından sarkıklığın derecesi belirlenir. Yaklaşık olarak 2 veya 2,5 saat süren bu operasyon, sarkıklığın derecesine göre farklılık göstermektedir.

Mastopeksi, genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Göğüs içerisinde sarkıklığa neden olan der parçaları alınarak göğüs ucu yukarıya taşınır ve göğüsün dik durması sağlanır. Hasta tercihi bulunmadığı sürece meme hacminde bir değişiklik meydana getirilmez. Aynı zamanda, meme dikleştirme operasyonları ile birlikte küçültme veya büyütme işlemleri de gerçekleştirilebilir.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi nasıldır?

Meme dikleştirme işlemi sonrasında meme uçlarındaki kesikler bandajlar yardımıyla kapatılır. Ameliyat etkileri geçene kadar hastaların sporcu sütyeni kullanması gerekir. Mastopeksi işlemi sonrasında kol ve göğüs bölgelerinde ağrılar hissedilebilmektedir. Estetik cerrahilerin işlem sonrası yazacakları ağrı kesici ilaçlar, düzenli kullanıldığı takdirde ağrıları minimuma indirecektir.

Estetik operasyon sonrasında, müdahale edilen bölgelerde şişlikler ve kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Bu şişlikler ve kızarıklıklar 3-4 gün içerisinde düzelmeye başlayacaktır. Operasyon sonrası ilk iki haftada, zararlı alışkanlıklar ve sigaranın kullanılmaması önerilmektedir. İşlem sonrası iyileşme döneminde, yerçekimine bağlı olarak meme dokusunda sarkma başlangıcı meydana gelebilmektedir.

Bazı durumlarda memede süt kaybı yaşanabilmektedir. Bu durum, emzirme problemlerine de neden olabilmektedir. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi; meme dikleştirme operasyonlarında da yara izi bulunabilmektedir. Yara izleri estetik cerrahilerin deneyimleriyle birlikte en aza düşürülmeye çalışılır. Operasyondan kalan yara izleri zamana bağlı olarak kaybolmaya başlayacaktır.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL