Meme Büyütme İstiyorum Ama Ya Silikonum Patlarsa!

Patlamaz hanımlar! Neden mi? Biraz anlatalım…

İlk silikonla meme büyütme ameliyatı 1962 yılında uygulandı. Bu tarihten sonra silikon ile meme büyütme popülarize olmaya başladı. Fakat o dönemdeki protezlerde pek çok komplikasyonlara rastlandı. Peki bunlar nasıl komplikasyonlardı? Protezlerde patlama silikonun keseden dışarıya sızması, vücudun proteze reaksiyon göstermesi, silikonun anne sütüne geçmesi vb. durumlar Bundan sonra serum fizyolojik ile dolgulu veya sonradan serum fizyolojik ile şişirilen protezler tercih edilmeye başlandı.

1992 yılında FDA (U.S. Food and Drug Administration, Amerika Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan bir kuruluştur) silikon protezlerin kanserojen olabileceği ve mammografik bulguları etkilemesi sebebiyle bunların kullanımını askıya aldı.

Yeni nesil protezler hakkında yapılan araştırmalar protezlerin güvenli, bağ doku hastalıklarına yol açmayan, emzirmeyi etkilemeyen (Bu arada en çok merak ettiğiniz soru: Emzirebilir miyim? ) bir implant çeşidi olduğunu gösterdi. Bunun üzerine 2006 yılında FDA silikon meme protezi kullanımına izin verdi. Yeni dönemde protezler dış kalıpları özel katmanlı yüzey yapılarına, içeriği ise; sıvı silikon yerine daha katı olan, akışkanlığı olmayan, mevcut formuna geri dönebilen jel silikona bıraktı.

Günümüzde kullandığımız protezler delici kesici yaralanmalar dışında ( ki bu yaralanmalar zaten bedene zarar veren kazalar ) her türlü darbeye dayanıklı yüksek teknolojik ürünlerdir. Hastanın vücuduna uyum sağladıktan sonra ömür boyu kalabileceği bilinmektedir.

Türkiye de serum fizyolojik ile dolgulu protezler estetik amaçlı kullanılmamaktadır. Daha çok yeni meme onarımında geçici olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle estetik meme büyütme ameliyatlarında protezin sönmesi olayı da yaşanmamaktadır.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL