Leke Tedavisi

Yüzünde cilt lekeleri olanlar bu durumdan şikayetçidir. Cilt lekeleri kadın erkek fark etmeksizin bütün insanların ciltlerinde oluşabilir. Güneş olmadan yaşam olmamasına rağmen güneşin ışınları cilde zarar vermektedir. Güneş lekeleri tedavi edilmezse zamanla koyulaşıp daha kötü hal alabilir. Güneş lekelerinin tedavisi için en ideal zaman kış aylarıdır. Cilt lekeleri yalnızca güneşten kaynaklanmaz. Hormonal hastalıklar, ilaçların yan etkisi veya genetik faktörlerden kaynaklı doğumsal deri lekeleri olabilir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tek bir tedavi yönteminin olmadığı leke tedavisinde lekenin yoğunluğuna, cilt yapısına ve lekenin türüne göre tedavi çeşitlerinden biri uygulanır. Çiller en fazla tedavinin uygulandığı leke türüdür. Lekelerde uygulanan tedavi çeşitleri şunlardır:

  • Kimyasal peeling yöntemi: Özel geliştirilmiş kimyasal ürünler kullanılır. Soyma tekniği olarak da bilinmektedir. Lekelerin yok edilmesinde en sık meyve asitleri kullanılır. Kimyasal peeling yöntemi hafif lekelerde daha etkilidir. Hafif sorunlu ciltlerde 2 veya 4 hafta arayla uygulanır. 4 veya 6 seans yapılır.
  • Leke Maskesi yani Enzim Peeling: Cilde özel bir maske sürülüp 10 saat kadar bekletilir. Maske ılık suyla çıkarılıp ardından 4 veya 6 ay süresince özel bir krem sürülür.
  • Mezoterapi: Özel ilaçların cilt altına iğne ile enjekte edilmesidir.
  • Renk açıcı kremler: Renk açıcı kremler diğer yöntemlerle birlikte kullanılır.

Lazer ile Leke Tedavisi

Farklı türden lazerler kullanılarak lazerle leke tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Lekenin türüne ve yoğunluğuna göre tedavi türü ve lazer türü seçilir. Leke tedavisinde en çok kullanılan lazer çeşitleri şunlardır:

  • Cildin üst katmanını soyan fraksiyonel lazerler
  • Renk hücrelerini iyileştiren Q anahtarlı lazerler
  • Yoğunlaştırılmış ışık kaynaklı IPL cihazlar

Leke Tedavisi Kaç Seans Yapılır?

Lekelerin bazıları tek seanstan sonra yok olurken bazıları için daha fazla senansa ihtiyaç duyulur. Yaşlılık lekeleri, çiller ve yaygın lekeler tek seansta yüzde 60 ila 80 oranında kaybolur. Bazı lekeler çok sayıda seans uygulanmasına rağmen dirençli olduklarından tamamen yok olmazlar fakat renkleri açılır.

Leke Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Uygulanan leke tedavisi için bilinen ve önemli sayılan bir yan etki yoktur. Tedaviden sonra dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. O da güneş ışınlarına maruz kalmamaktır. Güneşe maruz kalındığında lekelerin tekrarlama ihtimali çok yüksek olur. İşle sonrasında leke veya enfeksiyon gibi durumlar gerçekleşmez.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL