Lazerle Ben Aldırma İşlemi Zararlı mı?

Benler, vücutta ya da yüzde bulunan lekelerdir. Kimi zaman doğumla oluşabilen bu lekelere bazen, yaşlılık, yanlış beslenme, doğumla birlikte hormonel değişiklik ve güneşin zararlı ışınlarına maruz kalma gibi durumlar neden olabilmektedir. Rengi, yapısı, ebadı farklı olan bu benler, kimi zaman sağlık sorunu teşkil edebilir düşüncesiyle, kimi zaman ise estetik olarak istenmeyebilir. Bu nedenle ben aldırma kaçınılmaz hale gelebilir.

Benlerin alınması için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden en fazla tercih edilen lazerle ben aldırma yöntemidir. Gelişen lazerle ben aldırma yöntemi, ameliyat uygulamasına göre daha kısa sürede uygulanabilen ve daha kısa zamanda iyileşme sağladığı için tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalarda cerrahi müdahaleye göre çok daha fazla avantajları olan lazer, ben aldırma işlemi için zararlı bir uygulama olmadığı anlaşılmıştır.

Lazerle Ben Aldırma İşlemi Nasıl Uygulanır?

Özellikle yüzdeki benleri aldırma için cerrahi yöntem risk taşıyabilir. Ameliyat sonrası yüzün hafif kızarması, bandaj ya da iz olması riski oluşabilir. Benlerin durumuna bakılarak, cerrahiye karar verilebilir. Risk taşıyan benlerde, yani çapı, yapısı, rengi ve kabartılı olup olmamasına bakılarak ameliyata karar verilebilir.

Ben aldırma ameliyatı bu durumlarda zorunlu olsa da, sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar unutulmamalıdır.  Cerrahi yöntemde kesik izi oluşabilir. Özellikle yüzde olan benlerde bu hiç istenmeyen bir durumdur ve hastanın iyileşme süresi uzayabilir. Ameliyatla birlikte yapılan plastik cerrahi ben aldırma sonrası sıkıntıları azaltmaktadır. Yapılan uygulama ile izlerin en aza indirilmesi sağlanabilmektedir.

Ameliyatsız yöntemlerden biri olan lazer uygulamada ise, herhangi bir kesik ya da yara izi oluşmamaktadır. Lazerle tedavide önce hastanın uygulama yapılacak bölgesine lokal anestezi yapılmakta ya da benin küçüklüğüne göre pomat sürülmekte ve uyuşma sağlanmaktadır. Böylece, acı en aza indirilmektedir. Benin karakteristiğine göre atışlar yapılarak benin tahribi gerçekleştirilmektedir.

Lazer mi Daha Güvenli Ameliyat mı?

Benlerin alınması için öncelikle benlerin durumu takip edilmelidir. Büyüyen benler için uzman bir hekim tarafından muayene yapılmalı ve ona göre karar verilmelidir. Riskli bir durum söz konusu değilse, lazer en güvenilir yöntemdir. Cerrahi müdahaleye göre daha kısa zamanda uygulanıp, daha az acı verir. Üstelik iz bırakmadığı gibi, iyileşme süresi ise çok daha azdır.

Ameliyat ise sonrasında bir nebze daha sıkıntılı bir süreç gösteren bir yöntemdir. Ancak eğer risk var ise ve lazerle tedavi edilemeyecek kadar büyük ise ameliyat şart olabilir. Ben aldırma fiyatları kliniklere göre farklılık gösterebilir. Bunun için öncelikle iyi bir klinik ve uzman doktor bulup, benin durumuna göre fiyat belirlenmesi sağlanmaktadır.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL