Kol germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar?

Yapılan egzersiz, düzenli beslenme vs. rağmen düzeltilemeyen kol altı sarkmalarından rahatsız olan kişilerin talebi doğrultusunda uygulanılan işlem kol germe ameliyatıdır. Plastik cerrahi uzmanları tarafından uygulanan operasyon bir buçuk- iki saat aralığında sürer. Ameliyat süresi kısa olsa ve ameliyat ağrısız geçse de sonrasında altı aya kadar kol hareketleri kısıtlanır. İki günden sonra çıkarılan bandajlarla aşama aşama birey kolunu daha geniş kapsamda hareket ettirmeye başlar.

Germe operasyonu genelde 40 yaşın üzerindeki kadınlara uygulanmaktadır. Sarkmalar, obezite sonrası fazla kilolarından kurtulan bireylerde gözlemlenebilen bir durumdur. Kiloyla birlikte yağlanma süreci gerçekleşir. Derinin gerçekleşen yağlanmayla birlikte genişlemeye meyili vardır. Zaman içinde kilo verilse ve yağlar gitse de deri eski halini almaz. Bu durum kolda sarkmalar olarak kendini gösterir.

Kol germe ameliyatları kimlere uygulanmaz?

Çok genç yaşta veya ergenlik çağında olan ve gelişimi devam eden bireylere kol germe işlemi uygulanmaz. Çünkü küçük bir müdahale geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Plastik cerrahi uzmanları bu konuda bireyleri uyarmalıdır. Kollarda orantısız görünüm ve kontur bozukluğu oluşması bireyin pişman olacağı sonuçlara sebep olabilir.

Ayrıca yaşı oldukça ilerlemiş insanlara da deri germe işlemi uygulanmaz. Çünkü müdahale sonrasında da sarkmalar devam edecektir. Bunun kesin bir çözümü yoktur. Her geçen sene ile birlikte kol yapısının gücünü kaybetmesiyle deri de kaçınılmaz olarak sarkacaktır.

Kol germe ameliyatı öncesinde ne gibi tetkikler yapılır?

Plastik cerrahi müdahalenin öncesinde anestezi kontrolü, kan tahlili ve sağlık taraması gibi tetkikler gerçekleştirilir. Genel sağlık durumunu bildiren kan tahlili, hastanın halihazırdaki sağlık sorunlarını ortaya çıkarır. Anestezi kontrolü ise lokal ya da genel anesteziye karşı bireyin göstereceği tepkinin ölçülmesidir. Ameliyat sırasında bir terslik yaşamamak adına bu tür tetkiklerin yapılması önemlidir. Kullandığınız ilaçlar, sağlık sorunları gibi durumların taramadan önce doktora iletilmesi gerekir.

Sorunların bir özetine seri şekilde sağlık taramasında saptanır. Plastik cerrahi müdahaleyi etkileyebilecek olumsuzlukların zuhur etmesi halinde doktorun incelemesi neticesinde ameliyat ertelenebilir veya iptal edilebilir. Herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına ön tetkikler büyük önem taşır.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL