Kepçe Kulak Tanısı ve Tedavisi

Kepçe kulak tedavisi, büyük kulakların ve kulaklardaki şekil bozukluklarının giderilmesi için ameliyatla yapılan bir tedavidir.

Kepçe kulak görünümü nasıl oluşur?

Kulak kepçesi ile kafatası arasındaki açının 25 dereceden fazla olması durumunda kepçe kulak deformitesi söz konusu olmaktadır. Özellikle kulak kıvrımlarının yeterli belirginlikte olmaması, kıkırdak dokunun fazla olması ya da kulakların gereğinden fazla belirgin olması durumu tam olarak kepçe kulak durumunun ortaya çıkmasında etkili olmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatında amaç nedir?

Kulaktaki fazla kıkırdak törpülenerek azaltılır, ihtiyaç halinde vücut tarafından emilmeyen özel dikişler sayesinde kulağın arka tarafına doğru yeni şekil verilir.

Kepçe kulak ile normal kulak arasında fark nedir?

Kulağın üst tarafında olması gereken kıvrımlar oluşmadığı için kepçe kulak durumu ortaya çıkmaktadır. Özellikle arka taraftan bakınca kulak dışarıya doğru açık durmaktadır. Bu durumda ortaya çıkan temel fark; kulak kepçesi çukuru olması gerekenden daha derinde olmasıdır.

Kepçe kulak ameliyatı anestezisi nasıl olur?

Çocuklarda genel anestezi olarak erişkin kişilerde ise lokal anestezi altında yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası nasıl geçer?

Kulak ameliyatı sonrası fazla olan kıkırdak azaltılır ve özel dikişlerle kulağın arka tarafına doğru yeni şekil verilir.

Bebeklerde kepçe kulak düzeltilir mi?

Kulaklar doğumdan sonra gelişmeye başlar ve 5-6 yaşında gelişimin yaklaşık olarak % 80i tamamlanır. Dolayısıyla da 5-6 yaş itibariyle kepçe kulak ameliyatı yapılmaya başlanır. Bebeklerde bu işlemin yapılması mümkün değildir.

Çocuklarda kepçe kulak düzeltilir mi?

Kulak gelişimi 5-6 yaş civarında tamamlandığı için çocuklarda kepçe kulak ameliyatı okul öncesi döneminde yapılmalıdır. Okul öncesinde yapılan operasyon sayesinde, çocuğun okul hayatında yaşayabileceği psikolojik ve sosyal travmalarında önüne geçilmiş olur.

Ameliyattan sonra kulaklar eski halini alır mı?

Ameliyat sonrası hafif açılmalar oluşabilir. Bu durum kişiden kişiye değişen bir durum olmakla beraber klasik yöntemde %1-2 iple askı tekniğinde ise %5-10 arasında değişmektedir. Bu açılmalar kesinlikle eski haline dönme değil, küçük müdahaleler gerektirecek ufak açılmalardır.

Ameliyat dışında iple kepçe kulak tedavi edilir mi?

Bu teknik aslında oldukça eski bir yöntem olmasına rağmen son yıllarda daha çok tercih edilmektedir. Hatta bazı cerrarlar bu yöntemi kendilerinin icat ettiğini sanmaktadır. Teknik kolay ve bazı hastalar için uygundur fakat iple kepçe kulak tedavisi her hasta için uygulanabilecek bir yöntem değildir. Her hastada bu yöntemi uygulamaya çalışmak istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir. Kepçe Kulak Ameliyatı 2019 yılında 2000- 8000 TL arasında değişmektedir.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL