Kemerli Burun Sahipleri İçin Estetik Cerrahi Uygulanabilir mi?

Kemerli burun yapısı, genel olarak kişiye genetik olarak gelen bir mirastır. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yaşayan halkının temel özelliği kemerli burunlarıdır. Kimi zaman, kişinin karakteristik özelliğini yansıtsa da, özellikle genç kız ve erkekleri rahatsız eden bu durumun çaresi ise burun operasyonları olmaktadır.

Yüzün daha hoş ve anlamlı ifadesini burun sağlamaktadır. Kemerli burun kimi zaman çok fazla rahatsız etmese de, aşırı kemer görüntüsü kişileri sıkıntıya koyabilmektedir. Her geçen gün ilerleyen teknoloji sayesinde bu sorunun da plastik cerrahi yöntemi ile çözümü sağlanabilmektedir.

Kemerli Burun Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

Kemerli burun estetiği için kapalı ve açık ameliyat yöntemlerinin haricinde kapalı ve koruyucu ameliyat da uygulanabilmektedir. Açık ve kapalı ameliyat yöntemleri ile burnun kemerli olan kısımları kesilerek çıkartılmaktadır. Daha sonra burnun açık kalan çatının kapatılabilmesi için burun kemiği yüz kemiğinden ayrılır. Ya da, kemerli olan kısmın alınması ile açıkta kalan kısım kıkırdak doku veya kemik ile kapatılmaktadır.

Her iki yöntemde de hem burun sırtına atel, hem de burna tampon konulması kaçınılmazdır. Bunun sonucunda, burun yapısına bağlı olarak kişilerde komplikasyonlar görülebilmektedir. Oysa ki, preservasyon rinoplasti yönteminde kemer çıkartılmadan, burun sırtı korunarak üzerinde değişiklik yapılabilmektedir. Rinoplasti sonrasında, burun sırtının korunması ile birlikte buraya bağlanan kas, bağ dokusu ve sinir yapılarının korunmasını sağlayarak, komplikasyon oluşumunun önüne geçilebilmektedir.

Burun Kemeri Törpüleme Operasyonu

Burundaki kemerin aşındırılarak küçültülmesi, ya da burun üstündeki çıkıntılı ve pürüzlü alanların düzleştirilmesi amacıyla cerrahi bir operasyonla tıraşlanması işlemine burun törpüleme işlemi denmektedir. Bu işlem, burun ameliyatları sırasında yapılmaktadır.

Burnun daha güzel ve yüzle uyumlu olmasını sağlayan törpüleme işlemi sırasında bazı risklerin oluşabileceği göz ardı edilmemelidir. Burun kemerinin fazla törpülenmesi ciddi komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Ayrıca, burun kemeri törpüle işleminden sonra, yüzde morluklar oluşabilmektedir. Buna takılan tamponlar yüzünden en az iki gün nefes almakta zorluk yaşanabilmektedir. Tüm bu riskleri göze alarak ve öncelikle kişinin kendisini psikolojik olarak hazırlayarak işlemi yaptırması ve sonrasında doktorun vereceği tavsiyelere mutlaka uyması gerekmektedir.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL