Jinekomasti Nedir Kimde Olur?

Erkeklerde göğüslerin kadın benzeri büyümesine jinekomasti adı verilmektedir. Ancak erkekte memelerin büyümesi daima bir hastalık bulgusu olarak görmemek gerekir. Erkekte meme büyümesinin nedeni aşırı şişmanlık olabileceği gibi sebebi bilinmeyen bir rahatsızlıktan da kaynaklanabilir. Kimi ilaçların yan etkisi veya hormon değişiklikleri ile meydana gelebilir. Genelde ergenlik çağında ortaya çıkan bir durumdur.

Jinekomasti erkeklerin yaklaşık olarak %40’ın problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle yadırganmasına gerek yoktur. Bu sorunu kafasında büyüten erkekler daha büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir. Stres ve özgüven eksikliği bu sorunların başında gelmektedir. Eğer bir erkek böyle bir sorunla karşı karşıysa çaresizlik hissine kapılmamalı ve kendisin yıpratmamalıdır. Zira çözümü olan bir problemdir.

Jinekomasti Operasyonları Hangi Yaşta Yapılır

Jinekomasti genelde ergenlik döneminde ortaya çıkar. Ancak cerrahi müdahaleyi bu yaşlarda yapmak doğru olmayacaktır. Bu sebeple iki sene beklenmesi yerinde bir karar olacaktır. Ergenlikten sonra ortaya çıkan erkek meme büyümesinde ise bir sene bekledikten sonra ameliyat gerçekleştirilir. Operasyonunun ardından kişiler istedikleri görünüme kavuşurlar.

Ameliyat olacak kişiye şimdiki göğüslerinden ne kadar şikayetçi olduğu ve ameliyattan neler beklediği sorulur. Ameliyattan sonra nasıl bir görünüme kavuşacağı hakkında hastaya bilgi verilir. Ameliyatın öncesindeki ve sonrasındaki fotoğrafları kişiye gösterilir. Operasyondan bir hafta önce aspirin ve benzeri ilaçlar alınmamalıdır. Sigaraya operasyonun öncesinde ve sonrasında bir müddet ara verilmelidir. Jinekomasti rahatsızlığı tedavisi olan bir durumdur.

Jinekomasti Operasyonu Sonrası Süreçler

Bu operasyonu geçiren kişiler acı ve ağrı hissetmezler. Jinekomasti işleminin ardından hastalara 2 ila 3 gün arası dinlenmeleri tavsiye edilir. Ameliyattan sonra kişiler yürüyebilir durumdadır ancak dinlenmelerinde fayda vardır. Operasyonun ilk 2-3 günü katı besinler tüketilmemelidir. Zira bu durum dikişleri zorlayabilir.

Ameliyat olan kişi 2-3 ay süresince operasyon bölgesini güneş ışınlarından korumalıdır. Yine operasyondan 3 gün sonra fazla uzun kalmamak şartıyla duş alınılır. Jinekomasti problemi yapılan operasyonun ardından tamamıyla ortadan kalkar ve çoğunlukla bir daha tekrarlanmaz. Yalnızca yağlanmaya paralel olarak tekrarlanır. Bu nedenle beslenmeye dikkat edilmelidir. Spor ve egzersiz yapılmalıdır. Hareketsiz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Soru sor

Name
E-mail
Comment

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL