İzsiz kol germe ameliyatı mümkün mü?

Kol germe ameliyatı kolun üst bölgesindeki pazu adı verilen kısımdaki derinin sarkması sonucunda başvurulabilen plastik cerrahi müdahaledir. İleriki yaşın getirdiği yaşanmışlık vücutta bazı deformasyonlara sebebiyet verir. Ya da önceden kilolu olup sonradan çokça kilo verenlerde de kolda sarkmalara rastlanabilir. Bu durum yaşlanma sürecinde yerçekiminin etkisiyle kasları zayıflayan derinin bu kuvvete yenik düşmesinden kaynaklanır.

Deri altında bulunan yağ dokunun azalmasına bağlı olarak özellikle etli olan üst kolun arka ve iç yüzünde sarkmalara rastlanabilir. Bu durum bazı kişilerde görsel açıdan rahatsızlığa sebep olduğundan plastik cerrahi alanından yardım talep ederler. Cerrahi işlemle kol daha gergin bir yapı kazanır. Dirsek üstündeki gevşeme ve deri fazlalığını ortadan kaldırmaya yönelik bir işlemdir. Ameliyat sonrasında koltuk altından dirseğe uzanan ince bir iz kalır. İlk dönemlerde kızarık ve kabarık olabilen iz, altıncı aydan sonra biraz daha silikleşir.

Kol germe ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Bu ameliyat türü genel itibariyle 40 yaş üstüne yapılır. Bazı ciltler yapısı itibariyle gevşemeye meyilli olabilir. Neticede bir ameliyat gerçekleştiğinden ötürü ciddiye alınması gereken ve karar verilmeden önce iyice düşünülmesi bir durumdur. Ağır sakinleştiriciler altında veya genel anestezi ile ameliyat gerçekleştirilir. Plastik cerrahi ile gerçekleşen bu işlem yaklaşık olarak bir saat kadar sürer.

Ameliyatlardan sonra hastalarda ağrı yaşanmadığı söylenmektedir. Ancak kalan ameliyat izi, yetersiz sıkılaşma, vücut hattındaki düzensizlik ve kabarabilen iz gelişimi rastlanabilen durumlardandır. Germe işlemi yapılsa da yaşlılık devam ettiğinden kollarda gevşeme hali devam edebilir. Alınan kilolar da bu durumu hızlandırabilir.

Kol germe ameliyatı sonrasında nelerle karşılaşılır?

Plastik cerrahi sonucunda ameliyattan çıkan kişi bir terslik yaşanmadığı müddetçe aynı gün içerisinde evlerine gönderilir. İlk günlerde, yaklaşık iki gün, dikiş yerlerinin üzeri bandajla kapalı tutulur. İkinci günün ardından banyo yapılabilir. Dikişler derinin altına atıldığından diğer dikişlerde olduğu gibi alınması için hastaneye gidilmesine gerek yoktur.

Geçirilen cerrahi operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden kişiler kollarını çok sık hareket ettirmemelidir. Bu sürecin sonunda ise spora izin verilse de yine de kol hareketlerinden kaçınmaları önerilir. Altıncı haftaya kadar kol egzersizleri için beklemek şarttır.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL