Göz kapağı sarkmasına karşı yöntemler

İnsan yaş aldıkça yaşlanma belirtileri göstermeye başlar. 30’lu yaşlardan sonra görülen düşük göz kapağı, alın ve kaşların aşağı doğru yer değiştirmesi tamamen yaştan ileri gelir. İlerleyen yaşlarda ise daha farklı belirtiler kendini göstermeye başlar. 50’li yaşlara gelindiğinde göz kapağı kasları incelir, derideki bolluk artar ve göz çukurundaki yağ yastıkları belirginleşir.

İnsanların genlerinden gelen bazı etkenlerle göz kapağı sarkması daha erken yaşlarda görülmeye başlayabilir. Üst kapaktaki belirtiler alınla bağlantılıdır. Alt kapaktaki sarkmalar ise yanakla bağlantılıdır. Yer çekiminin etkisiyle yanaktaki yağ dokuları aşağı doğru sarka ve göz kapağında hale şekkinde çöküntüler olur. Aynı zamanda ağız kenarında çizgiler belirginleşir. Yaş ve diğer etkenler vücuttaki diğer organlar gibi göz çevresini de etkiler.

Ameliyattan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Ameliyat

Kişi kendinde göz kapağı düşüklüğü olduğunu anlayabilir. Fakat operasyonun gerekliliği konusunda uzman doktordan kesin tanı alınması gerekir. Daha güzel ve genç gözükmek için yapılan göz kapağı ameliyatı öncesinde en az bir hafta öncesinde aspirin, yeşil çay, bitkisel çaylar ve E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Aynı zamanda; göz tansiyonu olması, yüksek tansiyon, göz kuruluğu ve troid gibi hastalıklar göz kapağı ameliyatında riskli oluşumları artıran durumlardır. Böyle bir durumu olanın doktoruyla paylaşması gerekir.

Öncelikle lokal anestezi uygulanarak göz kapağı estetiği ameliyatına başlanır. Yapılacak ameliyatın süreli 1 saati geçmez. Kapaktan çıkarılacak olan kas ve deri miktarına kişi anestezi almadan karar verilir ve göze çizilir. Yapılan operasyonda kapağın katlanma yerine gelecek şekilde gerginlik sağlanır. Bazı kişilerde yağ yastıklarının da küçültülmesi gerekebilir.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun sürmeyen operasyondan sonra göz kapağının üzerinde bantlar olur. Bantlar görmeyi engellemez. Göz kapağının şişmesi ve çevresindeki oluşabilecek ödemi kontrol etmek için soğuk kompleks uygulanır. Alınan tedbirlere rağmen göz kapağı çevresinde morluk ve şişlik oluşabilir. Bu morluklar ilk 2 gün artarak çoğalır. 3. günden itibaren azalma görülür. Arnika krem uygulamasının erken başlaması morlukların daha erken geçmesine yardımcıdır.

Operasyondan sonraki ilk saatlerde hafif kanamalar olabilir. Öksürme, hapşırma gibi tesirler görülebilir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrasında kişi birkaç yastık koyarak başı yüksekte uyumalıdır. Göz çevresindeki batma, yanma ve gerginlik için ağrı kesici tavsiye edilir. Sabahları gözlerde şişlik olması normaldir. Göz kapağı düşmesi operasyonundan sonra rüzgara ve güneşe maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL