Göz Kapağı Düşüklüğün Sebepleri Nelerdir

Göz kapağı düşüklüğü, gözünüzün kapağının gözün alt kapağı tarafına doğru düşme şekli olarak gözükür. Bu duruma neden olan durumlar yaşlanma, doğuştan ya da bir yaralanmadan sonra karşılanabilinmektedir. Ayrıca göz kapağı düşüklüğü durumuna; kontakt lens kullanımı, tümör bulunması, enflamasyon, göz kapağında ortaya çıkan ödem vb. de neden olabilmektedir.

Yine bazı kas rahatsızlıkları, göz kapağını kaldırma işlevi olan sinirin hipertansiyon veya diyabete bağlı olarak hasar görmesi göz kapağı düşüklüğüne neden olabilecek durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir durum ortaya çıkmışsa göz kapağı ameliyatı yapılmaktadır.  Bu noktada ilk olarak göz kapağı düşüklüğünün nedeni tespit edilmelidir. Eğer göz kapağı düşüklüğü tramvaya bağlı olarak ortaya çıkmışsa hastanın 6 ay beklemesi lazımdır.

Göz Kapağı Ameliyatları Hangi Koşullarda Yapılır

Bu konuda genel yaklaşım belirli bir yaştan sonra yapılması yönündedir. Fakat göz kapağının biçimsel bozuklukları yalnızca yaşla ilintili değildir. Doğumdan gelen estetik sorunlarla da karşılanabilinmektedir. Bu durumda göz kapağı estetiği yapılmalıdır. Bizim ülkemizde göz kapağı düşme vakası 35-36 yaşlarında başlar ve yaş ilerledikçe artar. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı da en çok bu yaşlarda yapılmaktadır.

Bu operasyonlar çoğunlukla rahat geçmektedir ve genel anestezi değil, sınırlı uyuşturma yapılmaktadır. Göz kapağının şişmesi de göz estetiğini bozmaktadır ve yine kişiler gözlerinin daha iyi bir görünüme kavuşması için cerrahi müdahale yaptırabilirler.

Göz Kapağı Operasyonları Ne Kadar Sürmektedir

Yalnızca üst göz kapağına müdahale edilirse bu işlemin tamamlanmaması yarım saati geçmez. Göz kapağı düşmesi noktasında daha titiz bir çalışma gereklidir. Zira göz organı yüzde bulunan en karmaşık organdır. Düşük göz kapağı için ameliyat süresi biraz daha uzundur.

İnsanların merak ettikleri noktaların başında bir de göz kapağı düşüklüğü ameliyatı riskli midir hususudur. Burada risk hastanın diğer ve genel sağlık sorunlarıyla alakalıdır. Örnek olarak eğer kişi sigara içiyorsa, bu durum iyileşme süresini uzatabilecektir. Şeker hastalarının gireceği her ameliyat belli oranda risklidir. Diyabet ve hipertansiyon operasyon sırasında riskler taşıyabilir. Damar tıkanıklığı ve kalp hastası olan kişiler için bu tedavi yöntemi tavsiye edilmez.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL