Göz Kapağı Düşmesi Neden Kaynaklanır Çözüm Yöntemleri

İnsanların yaşı ilerledikçe vücutta belli başlı aksamalar yaşanabiliniyor. Göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığının temel nedeni ilerleyen yaştır. İlk göz kapağı düşme durumu genellikle 35 yaşında başlar ve ileriki yaşlarda artarak devam eder.  Bu durumdan kurtulmak için göz kapağı ameliyatı en etkili çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Göz kapağı düşüklüğünün nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Göz kapağını hareket ettirmekte olan kasın fonksiyonunu kaybetmesi
  • Katarakt ya da retina dekolmanı gibi göz operasyonları geçirilmesi
  • Kişinin büyük bir travma geçirmesi
  • Felç geçirme
  • Kalıtsal bozukluklar
  • Enfeksiyonlar

Bunların yanı sıra göz kapağı düşüklüğü doğuştan gelen bir rahtsızlık da olabilmektedir. Göz kapağı estetiği işlemini daha çok kadınlar tercih etmektedir.

Göz Kapağı Tedavisinde En Etkili Çözüm Ameliyattır

Göz kapağı düşüklüğü zaman geçtikçe düzelecek bir sorun değildir. Bu sorunun kökten çözümü için göz kapağı düşüklüğü ameliyatı yapılması gereklidir. Bu duruma neden olan faktörlerin tamamıyla bulunabilmesi için ayrıntılı incelemelerin ve tetkiklerin yapılması gerekebilir.

Göz muayenesi ile birlikte göz kapaklarının ölçümü de yapılmalıdır. Eğer göz kapağı şişmesi sorunu varsa çoğu zaman cerrahi müdahaleye gerek kalmadan problem çözülebilmektedir. Ancak göz kapağı düşmesi problemi bekleyerek çözülemeyeceği gibi erken müdahale edilmezse sorun daha ileri bir boyuta taşınabilir. Bu problemin giderilebilmesi için et etkili çözüm cerrahi müdahaledir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Operasyonun Ardından Nelere Dikkat Edilmeli

Göz kapağı operasyonlarının süresi farklı olabilmektedir. Eğer hastanın daha önce geçirdiği ciddi bir rahtsızlık söz konusu değilse 30 ila 45 dakika arasında tamamlanır. Düşük göz kapağı operasyonun ardından hasta, birkaç saatliğine kontrol için hastanede bekletilir ve ardından taburcu edilir.

Operasyonun ardından ilk 24 saat buz tedavisi yapılmalıdır. Göz kapağı operasyonun ardından geçirilecek ilk hafta yüksek yastıkta yatılması genelde tavsiye edilir. Göz kapaklarını yoracak hareketlerden kaçınılmalı ve göz kapakları korunmalıdır. Bu zaman dilimi içerisinde gözler kesinlikle ovalanmamalı ve çekiştirilmemelidir. Gözün kuruyup kurumadığının takibi kesinlikle yapılmalıdır. Doktorunuzdan konuyla ilgili mutlaka randevu alın.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL