Gamze nedir? Doğal yollarla nasıl oluşur?

Halk arasında güzelliğin bir sembolü olarak bilinen gamze, anatomik olarak bir kusur sonucu ortaya çıkmaktadır. Gamzenin asıl oluşma nedeni, yüzlerdeki gamze oluşan bölgelerdeki kasların gelişiminde sorun olmasıdır. Halk arasında gamze olarak tabir edilen bu yapı, kısa kaslardan oluşmaktadır. Bazı bölgelerde ise “melek dokunuşu” olarak da bilinir.

Sadece yüz yapısında değil, farklı vücut bölgelerinde de gamzeler oluşabildiği görülmektedir. Doğuştan belirgin bir gamze, ilerleyen yaşlarda kilo alımına ve yaşlanmaya bağlı olarak ortadan kalabilir. Her insan yapısında gamze bulunamayacağı gibi, daha sonradan deneyimli estetik cerrahiler sayesinde de, gamze oluşturulabilmektedir.

Gamze estetiği nedir?

Gamze estetiği, her geçen gün talebi artan estetik bir operasyondur. Doğuştan gamze sahibi olmayan insanlar, güzel bir görünüm elde etmek arzusuyla gamze estetiğine başvurmaktadır. Hasta tercihi olarak yüzün istenilen bölgesinde veya istenilen büyüklükte yapılabilmektedir. Küçük bir operasyon olmasına karşın estetik cerrahi uzmanları eşliğinde gerçekleştirilmelidir. Gamze estetiğini %20 oranında erkek bireyler; %80 oranında kadın bireyler talep etmektedir. Kadın bireyler daha çok yanak gamzesi yaptırırken; erkek bireylerde çene gamzesinin daha çok talep edildiği görülmektedir. Gamze estetiği için de herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Gamze nasıl yapılır?

Gamze estetiği, estetik cerrahi merkezlerinde alanında uzman estetik cerrahiler tarafından yapılmaktadır. Gamze estetiği, gamzenin oluşması istenilen bölgede kaslara hasar verilerek, oradaki dokunun çöktürülmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Gamze estetiği yaptıran kişilere lokal anestezi uygulanır. İşlem süresi 15 dakika ile 1 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Kişinin tercihine bağlı olarak, aynı anda iki yanak üzerinde de gamze oluşturulabilmektedir.

Gamze estetiği sonrası

Gamze estetiği sonrası kısa süreliğine, operasyonun gerçekleştiği bölgede şişlik ve morluklar gözlemlenebilir. Morluk ve şişlikler ile beraber operasyonun etkisiyle bölgede sızılar meydana gelmektedir. Bu bakımdan estetik cerrahilerin, operasyon sonrası önerdiği ağrı kesici ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.

Operasyon sonrası, gamze oluşturulan bölgede dikiş izi bulunmamaktadır. Ayrıca gamze estetiğinin diğer estetik operasyonlardan ayrılan bir özelliği bulunmaktadır. Çoğu bireyde estetik görünen gamze, bazı bireylerde aynı etkiyi bırakamayabiliyor. Bu durumda ise en önemli avantaj, istenildiği takdirde gamzenin tekrardan ortadan kaldırılabilmesi oluyor.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL