Çatlaklar, Karın Germe İle Yok Olur Mu?

Kilo alıp verme, hamilelik gibi durumlar sonrası karın ve bel bölgesinde çatlaklar ve fazla derinin sarkması gibi deformasyonlar oluşur. Bu durumlarda hastalara Abdominoplasti uygulanabilir. Bu uygulama karın germe ameliyatı olarak tanımlanabilir. Bu ameliyat ile karın bölgesi gergin bir hale getirilirken çatlaklarda ortadan kalkacaktır.

Aşırı kilo kaybı, sık kilo alıp verme, hamilelik veya yaşa bağlı olarak karın bölgesinde oluşan çatlaklar için karın germe operasyonundan başka bir çare yoktur. Deri her ne kadar esnek bir organ olsa da bir noktadan sonra esnekliğini kaybeder.  Çatlakların oluşması bir noktaya kadar engellenebilse de oluşmuş çatlaklardan tamamen kurtulmak cerrahi müdahale dışında söz konusu değildir.

Karın Germe Ameliyatı Riskli Midir?

Karın germe operasyonları yüzeysel deformasyonlardan çok derin çatlaklar, kasların hasar görmesi, iç derinin deformasyonu veya aşırı kilo kaybı sonucu derinin sarkması durumunda uygundur. Basit çatlaklar için gerekli bir ameliyat değildir. Karın germe ameliyatı ile yağlar alınabilir, bel oyuntusu tekrar şekillendirilir, düz ve çatlaksız bir karın görüntüsü elde edilir. Ameliyat bölgesine göre yeni bir göbek deliği şekillendirilebilir.

Operasyon sonrası çok iyi bir görüntü elde edilse de her ameliyatta olduğu gibi riskler söz konusudur. Günümüzde uygulanan cerrahi yöntemler ile riskler en az indirilmekle birlikte komplikasyonlar gelişebilir. Operasyon öncesi ciddi bir değerlendirme yapılmalı, avantaj ve dezavantajlar düşünülerek karar verilmelidir. Her ne kadar bu operasyon sosyal ve psikolojik açıdan size artı değerler katacak olsa da doğru karar almak için iyi bir araştırma yapılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatının İyileşme Süreci

Güzel bir bel oyuntusu, dümdüz ve gergin bir karın ve yok olmuş çatlaklar ile sonuçlanacak bir karın estetiği iyileşme süreci bakımından zorlu olabilir.  İyileşme süreci bir, bir buçuk ay sürecektir. Bu süre zarfında yapılan aktivitelere dikkat edilmeli, gerekli durumlarda yardım alınmalıdır. Şişlikler, morluklar izlenebilir. Ancak bunlar zamanla düzelecektir. Tam olarak etkilerinin gözlenmesi yaklaşık bir yıl sürebilir.

Abdominoplasti, ağır ameliyatlar kategorisinde yer almaktadır. Bu ameliyat için hastanın genel tablosunun iyi olması gerekmektedir. Hasta ameliyat öncesinde standart kilosuna yakın olmalıdır. Kilo alıp vermesi durumunda tekrar deformasyonlar gözlenebilir.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL