Burun Ameliyatı Olacaklar Bu Uyarılara Dikkat

Son zamanlarda sosyal medyanın da etkisi ile özellikle burun estetiği yaptırmak isteyenlerin sayısı oldukça artmıştır. Burun yapısını beğenmeyen, gördükleri ünlü kişilere özenen kişiler, soluğu estetik cerrahlarda almaktadır. Nadir de olsa burun yapısının deformasyon olmasıyla alakalı sağlık problemi yaşayan kişiler de bu sorundan kurtulmak için operasyon yaptırsa da, genel olarak amaç burnun daha güzel görünmesidir.

Oysa ki burun operasyonu çok basit bir işlem değildir. Burun ameliyatı olacakların bazı hususları bilerek bu işlem için başvurmaları gerekmektedir. Öncelikle, görsel amaçlı olarak bir başkasında beğendiği buruna sahip olmak için ameliyat masasına yatanların, beklentileri gerçekleşmeyebilir. Çünkü her burun her insan yüzüne uyumlu değildir.

Burun Ameliyatının Başarılı Olması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her insanın burun yapısı birbirinden farklıdır. Burnun görevi nefesin kolay alınıp verilmesini sağlamaktır. Ancak doğuştan, genetik sebeplerle ya da sonradan oluşan örneğin burun kemiği eğriliği gibi nedenlerle rahat nefes alınamamakta ve önemli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunun yanında görsel olarak görüntü de kişileri mutsuz edebilmekte bu da kişilerin sosyal hayatını olumsuz etkileyebilmektedir.

Ancak, neden ne olursa olsun, operasyonla burun yapılarını düzeltmek isteyenlerin bilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Burun ameliyatı aslında çok zor bir ameliyattır. İstenilen burun yapısının kişinin yüz ölçülerine ve hatta cinsiyetine uygun olması gerekmektedir. Nefes yollarının açık olması, burnun kıkırdak yapısı ve cildinin kalınlığı da başarılı bir operasyon için belirleyici unsurlardır.

Burun Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmediği taktirde bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bunda uzman olmayan kişiler tarafından yapılan cerrahi müdahaleler olduğu kadar, kişilerin de bazı hususlara dikkat etmemesi etkendir. Öncelikle, estetik amaçlı ameliyat olanların burun yapıları istedikleri gibi olmayabilir. Başkalarında görüp beğendikleri burun yapısı kendi yüzlerinde aynı durmayabilir. Buna psikolojik olarak hazır olmalıdır.

Ayrıca, ameliyat öncesi ve üç saat sonrasında sulu gıdalar yemeli, acı ve baharattan uzak durmalıdır. Yüksek yastıkta yatılması, oluşabilecek ağrıyı hafifletmektedir. Verilen sprey ve ilaçlar zamanında alınmalı, zorlayıcı mimik ve gülmeden kaçınılmalıdır. Banyo yapılmamalı, buhardan kaçınmalı, aşırı egzersiz yapılmamalı ve en önemli sabırlı olunmalıdır.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL