Botoks Nedir Kimlere Uygulanır

İnsanların yaşları ilerledikçe yüzünde meydana gelen kırışıklıkları azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak amacıyla yapılan güvenilir ve basit metoda botoks adı verilmektedir. Botoks işlemi ile derideki çizgilerle birlikte kırışıklıklar yok edilmektedir. Bu tedavinin etkisi ise yaklaşık 4-6 aydır. Etki süresinin kişiden kişiye göre değiştiği de bir gerçektir. Sürenin değişiminde etkili olan faktörler ise operasyon yapılan bölge ve kişinin yaşıdır. Gebe ve bebek emziren kişilerin haricinde herkese botoks işlemi uygulanabilir.

Botoks operasyonu çok kısa bir zaman zarfında yapılmaktadır. Kaş kaldırmak, kızgınlık çizgisi, boyun, alın, kazayağı ve terlemenin önüne geçmek için bu işlem yapılır. Botoks işlemini yaptıran kişiler normal yaşamlarına hemen dönebilmektedirler. Uygulamanın süresi ise yaklaşık 10-15 dakikadır. Botoksun yapıldığı gün saunaya, kuaföre ve spora gidilmesi tavsiye edilmez.

Yüzde Botoks Uygulaması

Dudak, burun yan duvarları, kaş arası, göz çevreleri ve alında meydana gelen ince çizgilerle boyun derisindeki ve ağız etrafında meydana gelen kırışıklıklar mimik kaslarının kasılması neticesinde ortaya çıkar. Bu ince çizgiler ve kırışıklıklar yorgun ve yaşlı bir görünüme neden olur.

Botoks uygulaması bu bölgelerdeki mimik kasılmalarını geçici bir süreliğine önler. Üzgün ve kızgın bir yüz görüntüsünün yerine daha genç, daha dinç ve kırışıksız bir görünüme kavuşmayı sağlar. Botoks uygulamasını yaptırmayı düşünen kişiler bu uygulamayı yüz kaslarının anatomisini ileri derecede bilen, işinde uzman hekimlere yaptırmalıdır.

Botoks Süresi Ne Kadardır

Botoksun 4 ay kadar sabit kaldığı bilinmektedir. Ancak 4 ve 6 ay arası etkisinin giderek azaldığı gözlemlenmektedir. Her 6 ayda bir Botoks yaptırmak daha uygun olacaktır. Botoks tedavisinin ardında 3 ila 7 gün arasında tam olarak oturmuş olur. İlacın yan etkilerini belirleyen şey ise uygulanan bölgeye bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ortalama olarak 2 hafta sonra yan etkiler geçmeye başlar. Botoks işleminde en çok karşılanan yan etkiler ise çift görme ve göz kapağının düşmesidir. Aşırı terleme sorunu yaşayan kişilerde bu işlem sayesinde 6 ay süreliğine bu sorunlarına çözüm bulabilirler. Koltuk altı, el ve ayak terlemelerine karşı lokal anesteziyle yapılmaktadır.

Soru sor

Name
E-mail
Comment

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL