Ben (Nevus) Aldırma- Lazerle Ben Aldırma 2019 Fiyatları

Halk arasında ben adıyla bilinen tıpta nevus olarak geçmektedir. Benler kişiyi rahatsız ettiği durumlarda bu ben aldırma işlemi uygulanabilmektedir. Ben aldırmadan önce bilinmesi gereken en önemli husus benin iyi huylu olup olmadığının bir dermatoloji uzmanınca karara bağlanmasıdır. Kötü huylu olma olasılığı olan benlerin lazer tedavisiyle silinmesi mümkün değildir. Cerrahi müdahale gerektirdiğinden patolojiye sevk edilmeleri gerekir. Ben aldırma ücretlerinde benin iyi huylu olup olmaması, hangi yöntemle benin aldırıldığı önemlidir.

Bu kıstaslara bağlı olarak ben nevus fiyatları 2019 fiyatları da değişiklik gösterecektir.En doğru fiyat bilgisi için kliniklere giderek bir fiyat çıkartabilir ya da arayarak bilgi istenebilir. Uygulanması muhtemel olan bir tedavi yöntemi üzerinden yapılacak işlemlerden ve ücretten haberdar olunabilmektedir. Kimi kliniklerde aldırılması düşünülen benlerin resmi çekilerek doldurulan bir formla doktora gönderilebilmektedir. Bu da daha sağlıklı bir geri dönüş olması için önemlidir.

Lazerle yapılan ben tedavisinde önemli olan benin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğuna karar verilmesidir. Bu aşama çok önemli olup bu doğrultuda yapılacak tedavi de şekillenecektir. Buna karar veren dermatolog doktordur. Ancak hangi benler için doktora başvurmak gerektiğinin bilinmesi önemlidir. Bunu anlamak için ABCD kuralı olarak bilinen bir tekniğin uygulanması gerekir.

A asimetri olup benin içerisinde düzgün durmayan renk ve şekil değişiklikleri gözlenir.

B border demek olup sınır anlamına gelmektedir. Benin sınırlarında bazı girinti ve yamuklukların bulunması durumudur.

C color demek olup renk için kullanılır. Ben renginin tek renk değil farklı renklerde görünmesi halidir. D diameter olup çapını ifade eder.

Benin çapı 60 mm den daha büyük olması önemlidir. Bu kural çerçevesinde 2 ya da daha fazlasına evet deniliyorsa dermatoloğa gidilmesi faydalı olacaktır.

Ben (Nevus) Aldırma

Benlerin vücutta neden çıktığı henüz bilinmeyip genellikle zararsızdırlar. Ancak estetik olarak rahatsızlık yaratabilirler. Deri renginde yahut kahverengi renkte olan benler en çok, yüzde, koltuk altlarında, sırt ile göğüs bölgelerinde ve göz kapaklarında görülmektedir. Bunların bazıları doğuştan olsa da kimi benler sonradan da çıkabilmektedir. Ben aldırma da çeşitli yöntemler kullanılarak bu benlerin vücuttan atılması işlemidir.

Beni olan kişiler için güneşten sakınmak son derece önemlidir. Güneşle ani, direk ve yoğun şekilde maruz kalınması önerilmemektedir.Güneş ışınlarının en etkili olduğu 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya dikkat edilmelidir. Dışarı çıkılmak zorundaysa gerekli koruyucularla önlem alınması gerekmektedir. Kullanılacak güneş kreminin koruma faktörü yüksek olmalıdır. Yetişkin bireyler için en az 15 olurken çocuklarda en az 30 ve üzeri olmalıdır.İdeal faktör ise 50’dir. Krem, UVA ve UVB ışınlarına karşı eşit bir koruma sağlamalıdır.

Güneş kremi dışarı çıkılmadan yarım saat önce yüze ve vücuda uygulanmalıdır. Ayrıca takip eden zamanlarda da iki veya üç saatte bir güneş kremi tazelenmelidir.Sahil gibi açık alanlarda şemsiye altında olmanın yeterli olacağı düşünülmemelidir. İlave önlemler alınmadığında güneş yanığı oluşacak bu da benler üzerinde olumsuz etki yapacaktır.Güneşten yalnızca yazın değil, baharda da korunmak gerekmektedir. Bulutlu günlerde de bu aşamalar atlanmamalıdır. Zira güneş bulutların arasından geçerek cilde zarar verebilir.

Doğru giysi güneşten korunmanın en güzel yoludur. Kısa kollu giysiler kolsuz olanlara göre daha iyi koruma sağlar.Giyilen kıyafetler sıkı dokunmuş ve pamuklu olmalıdır. Koruma için geniş kenarlı şapkalar ile polaroid gözlükler tercih edilmelidir.Çocuklar için piyasada bulunan ve mayoların da dahil olduğu 50 faktöre kadar korumalı giysiler de önlem için iyi bir örnektir.

Lazerle Ben (Nevus) Aldırma Estetiği

Ben aldırma işleminde en çok tercih edilen yöntem lazerle ben aldırmaktır.Lazer yardımıyla yapılan ben aldırma tedavisinde radyokoter cihazlar önemli rol oynar. Bu cihazlar aracılığıyla oluşturulan radyo dalgaları nevus üzerinde ısı enerjisine dönüştürülür. Bu yöntem, dermatolog tarafından iyi huylu ben teşhisi konmuş tüm benler için kullanılabilmektedir. Lazerle ben aldırma işleminin herhangi bir zorluğu bulunmamaktadır. Ayrıca işlem öncesinde uyuşturulduğundan aşırı bir ağrı sızı da hissedilmez.İşlem tek bir ben söz konusu olduğunda birkaç dakikada bite bilmektedir.

Alınan ben boyut olarak küçük ve yüzeysel ise herhangi bir iz kalma durumu yaşanmaz. Ancak ben büyük ve derin bir bense küçük de olsa hafif bir iz kalması mümkündür.Bu iz genellikle cilt renginde ve aşırı rahatsızlık vermeyecek boyutlarda olmaktadır.Lazerle ben aldırma söz konusu olduğunda fiyat aralıklarını belirleyen esas etken, benlerin sayısı olmaktadır. Ben sayısı fazlası ise yapılacak işlemler de buna göre değişeceğinden fiyat konusu da doğru orantılı olarak artış gösterir.

Ben (Nevus) Aldırma Nedir?

Radyokoter cihazları vasıtasıyla oluşturulmuş dalgaların ben üzerinde ısı enerjisine dönüşerek nevusu tedavi etmesi yöntemi en çok kullanılan ben aldırma metodudur.Isınan hücreler içerisindeki sıvıyı buharlaştırır ve ben tabakalar halinde kaldırılarak normal cilde ulaşma tamamlanır.İyi huylu olup kanserleşme riski taşıyan benler bu yöntemle dakikalar içerisinde ameliyatsız şeklide tedavi edilir.

Ben aldırmak için iyi bir klinikle görüşmek ve bilgi almak önemlidir. Mümkünse işlemi yapacak yetkili kişiyle tanışmak da hastanın içini rahatlatacağından önerilmektedir.Bu yöntem ile damar beni haricinde kalan boyut fark etmeden hemen hemen bütün benler alınabilmektedir. En güvenli ve hızlı ben aldırma metodu olarak bilinmektedir.

Ben (Nevus) Aldırma Her Bölgeye Yapılır Mı?

Benler dudakların üstünde ve küçük boyutlarda iken estetik açıdan hoş görülürken kimi zaman da kişinin görünüşünden hoşnutsuz olmasına neden olabilmektedir.Özellikle kişilerin öz güvenleri üzerinde önemli bir etkisi olan benler istenildiğinde farklı yöntemlerle kolayca alınabilmektedir.Bu şekilde kişi pürüzsüz bir cilde sahip olurken kaybettiği öz güvenine de tekrar kavuşacaktır. Kişinin estetik kaygıyla yaptırdığı bu operasyonlar çoğunlukla olumlu sonuçlanmaktadır.

Ben, deriye rengini veren melanin hücresinin ciltte meydana gelmesiyle ortaya çıkan deri lezyonları olarak adlandırılmaktadır.Genetik, güneş ışınlarının etkisiyle ve doğumsal etkenler de oluşabilmektedir. Farklı renklerde ve vücudun farklı bölgelerinde görünebilmektedir. Ben aldırma işlemi cerrahide lokal anestezi kullanılarak yapılmakta olduğundan pratik ve acısız bir işlemdir. Nevus derin ve ciddi bir durumdaysa en uygun olanı cerrahi birimlerde işin uzmanına görünmek olmaktadır.

Ben (Nevus) Aldırma Çeşitleri

Genel cerrahlarca uygulanan ben aldırma çeşitleri arasında lazer, elektroketr ve frekans bulunmaktadır. Bu yöntemlerde esas olan benin buharlaştırılmasıdır. Bu nedenle buna uygun cihazlar tercih edilmektedir. Yüzeysel ve daha koyu renkli benlerde lazer kullanılırken derin ve ciltten kabarık şekilde olan benlerde RF ile ektrokater kullanılmaktadır. Ameliyatsız ben aldırma metotları kapsamında çeşitlenen bu yöntemler beni ortadan kaldırmakta oldukça etkilidir. Elektrokoter metodu haricinde başka tedavi yöntemleri de vardır.

Bunları sıralarsak:

  • Lazer yardımıyla buharlaştırma
  • Cerrahi müdahale (benin ameliyatla alınması)
  • Dondurarak parçalama
  • Radyoferekansla buharlaştırma

Kötü huylu benlerde uygulanması tavsiye edilen ben aldırma ameliyatı uzman cerrah tarafından yapılmakta ve lokal anestezi kullanılmaktadır.Pratik ve ağrısız kolay bir operasyondur. Ameliyatlarda benin kökü temizlendiği için oldukça iyi bir iş çıkarılır. İşlem sonrasında ilgili yer estetik dikişle kapatılmaktadır. Deriden ayrılan parça ise patolojik teste gönderilir. Bu ameliyat bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde iz kalma riski de en aza indirgenmiş olur.

Ben (Nevus) Aldırmanda Tedavi Süreci

Nevus aldırmada farklı yöntemler izlendiğinden tedavi süreci de seçilen metoda göre farklılık göstermektedir.Lazerle yapılan işlemlerde benin iyi huylu olması şartı aranmaktadır. Ancak kökü çok derinde olan lezyonlar ile deri kanserleri için mutlaka uzman cerraha görünmek gerekmektedir.İyi huylu benlerden kurtulmak daha kolaydır. Derinden az kabarık veya deri seviyesinde olan nevuslar, lazer ile tek seferde izsiz biçimde yok edilmektedir.

Lazer tedavisi oldukça kısa sürmektedir. Ancak bu süreç, aldırılacak benlerin sayısına göre farklılık gösterebilmektedir.Uygulama sırasında hasta anestezi altında olacağından bir ağrı hissetmemektedir. Tek seferde birden fazla ben aldırma imkanı bulunmaktadır.Her ben için ayrılan süre birkaç dakikadır. Benlerin durumuna göre tek seansta işlemler yapılmaktadır. Gerekli görülen durumlarda hasta ayın belli günlerinde kontrol için çağrıla bilmektedir.

Yapılan işlemlerin ardından yedi günde uygulama gören yerdeki hasar iyileşecek ve geride yalnızca hafif bir kızarıklık bırakacaktır. Bu kızarıklık da 1 ile 6 ay arasında zamanla yok olacaktır.Eğer ben çok derinse ve lazer uygulaması yapıldıysa belli belirsiz leke kalabilmektedir. Ancak pek çok hasta 6 aydan sonra işlem yapıldığını belli edecek bir bulgunun görünmediğini belirtmektedir.Ayrıca istenirse seans seans leke tedavisi görmek de mümkündür.

Kadınlarda Ben (Nevus) Aldırma

İnsanların birçoğunda ister doğuştan ister sonradan oluşan nevus denilen benler bulunmaktadır. Bunların büyük bir kısmı zararsızdır. Ancak deri renginden daha koyu olmaları ve 0,5 mm üzeri benler kanserleşme riski taşıyan benlerdir. Sağlık riski ve estetik kaygılarla ben aldırma işlemi yapılabilmektedir. Kadınlarda ben sıklıkla yüz ve dudak bölgelerinde görülmektedir bu da hem estetik hem de sağlık sorununu beraberinde getirmektedir.

Çözümü oldukça basit olan benler, çok kısa sürelerde alınmaktadır. Bir çeşit cilt lezyonu olan benler çeşitlerine göre deformasyon olarak da nitelendirilebilir. Bunlar cilt seviyesinde olabileceği gibi kabarık bir görünümde de olabilir. Vücudun her yerinde nevus görülebilmektedir. Buna saçlı kafa derisi de dahildir. Benler, görülen yere, rengine, tipine ve davranış şekline göre gruplandırılmaktadır.

Türkçe olarak fazla ismi olmasa da Latince isimleri çok fazladır. Düz benler, çoğunlukla kahverengi ile siyah renk tonlarında olup 1mm ile 1cm arasında farklı boyutları bulunur. Kabarık olmadıklarından tedavisi daha kolaydır. Et benleri ise, vücutta sonradan ortaya çıkan ve sürtünmeye daha çok maruz olan bölgelerde görülür.Et benleri; kadınların göğüs bölgeleri, boyun kısmı en çok rastlandığı yerlerdir. Tedavisinde buharlaştırma metodu etkilidir.

Lazer uygulansa da iyi bir sonuç alınıp alınmayacağı net değildir. Damar beni, yeni doğan bebeklerde daha yoğun görüldüğünden anne babalara çok iş düşmektedir.Damar beni büyüme sürecine girerse tehlikeli addedilir.Bu ben diğer benlere göre daha farklıdır. Damar yumağından oluşmakta ve rengi açık kırmızı tonlarında görünebilmektedir. Vücudun her yerinde gözlenebildiği gibi iç organlardan bir tanesi olan karaciğerde de çıkabilmektedir.

Damar beninin tedavisi ise diğer benlere göre uzun yıllar alabilir. Benleri aldırmadan önce benin hangi tür ben olduğu bilinmeli, yaptırılacak işlem iyi araştırılmalıdır. Bilimsel tedavi metotları ve yaptırılacak yer hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Erkeklerde Ben (Nevus) Aldırma

Erkeklerde ben aldırma konusunda da aynı adımlar izlenmektedir. Cerrahi müdahale ile kolayca halledilen bir operasyondur. Bunun için gereken en temel şey, steril olan bir ortam olmaktadır.Enfeksiyon gibi istenmeyen durumların yaşanmaması için hijyenik bir muayene ortamının tahsis edildiğinden emin olmak önemlidir. Vücuttan benlerin atılmasının kansere sebep olacağı söylentisi gerçeği yansıtmamaktadır.

Alınan seansta birden fazla ben çıkartma imkanı olduğu gibi bir seferde yalnız bir ben alınması için de cerrahi işlem gerçekleştirilebilmektedir. Farklı sebeplerle benlerden kurtulmak istenebilir.Kişinin göz önünde olan bir yerinde çıkan ben büyük bir rahatsızlık verebilmektedir. Kimi durumlarda ben üzerinde birtakım değişmeler ortaya çıkar.Bu değişimin şüpheli olup olmadığı hekim tarafından belirlenmekte ve hekimin isteğiyle benin alınması da talep edilebilmektedir.

Ben (Nevus) Aldırma Seans Sayısı

Alınan benin yerinde ilk günlerde küçük bir yara oluşur. Bu yara yedi gün içerisinde önce kabuklaşır sonra düşer. Yara kapandığında geriye kızarıklık kalmaktadır. Bu kızarıklıklar da zaman içinde kendi rengine dönerek belirsizleşir. Öte yandan Deri seviyesinde olan ve melanositik ben olarak adlandırılan benler tedavi edilse dahi sonradan tekrarlayabilir.Tedavi sonrası ortalama bir ay sonrasında aynı yerinde küçük kahverengilik halinde kendini yeniden göstermektedir. Bu görüldüğünde benin yeniden alınması gerekir.

Lazerle ben aldırma tedavisi seçildiğinde, genellikle tek seans benlerden kurtulmak için yeterli gelmektedir. Kimi durumlarda kontrol maksatlı belirli periyotlarla hasta çağrılabilmektedir. Beni aldırmak için seçilen yöntem de seans sayısında etkili olabilmektedir.

Ben (Nevus) Aldırma Öncesi Hazırlık

Benler, bir fonksiyonları olmasa da önemlidir. Zira melanom ve malign gibi kimi benler ölümcül cilt kanserlerine bile neden olabilmektedir. Natta eksternal cilt, ben çıkarılmasının ardın melanom omurilik ve beyinde bile görülebilir. Bu riski benlerin alınması ve takibinin yapılması çok önemlidir.Bu operasyonlarında esas olan, nevusu yok etmek, görünümü düzeltmek ve kanser riskini en aza indirmektir.Ben ile nasıl mücadele edileceği hastanın sağlık durumu, yaşı, nevusun boyutu, yeri, büyüme geçmişi ve görünümüne bağlıdır.

Cerrahi müdahale ile alınan benlerde öncesinde bir hazırlık olmamaktadır. Vücuttan ben çıkarılır ve gerekirse özel dikişler atılır. Bu işlemler yaklaşık yarım saat sürer.Bu ameliyat sonrasında hasta gündelik yaşamına hemen dönebilir. Nevus aldırma öncesi hazırlıkta en önemli olan şey, benlerin tespit edilmesidir. Bu aşamanın atlanmaması büyük önem taşır.Bu sayede gelecekte yaşanması mümkün olan kötü sonuçların bertaraf edilmesi imkanı ele geçirilmektedir.

Ben (Nevus) Aldırma Sonrası Uyarılar

Pek çok insanın bedeninde koyu renkli leke şeklinde benler bulunmaktadır. Benlerin en ayırt edici olanları vücudun değişik yerlerinde çıkan çok koyu ve deride kabarık şekilde çıkanlardır.Vücutta genellikle 20 ile 80 arasında ben bulunmaktadır. Bu miktar genetik etkenlere bağlı olabilir.Günümüzde benlerden kurtulmak oldukça basit bir işlem olup hızlıca halledilmektedir.Aldırma işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Bunlardan en önemlisi güneş ışınlarına maruz kalmamaktır.Güneş ışınları ben oluşumunu tetikleyerek yeniden çıkmalarına neden olabilmektedir.Benler lazer ile alınmış ise özel bir bakıma gerek yoktur.Özel bir pansuman, krem ya da su değdirilmemesi gibi bir durum olmaz. Ancak ben alımı ameliyat ile gerçeklemiş ise enfeksiyon riskine karşı o bölgenin ıslanmasına engel olmak gerekir.Ve kapalı pansumanın birkaç kez yapılması lazımdır.

Lazerle Ben Aldırma Sık Sorulan Sorular

Benlerin aldırılmasının zararlı olup olmadığı konusu sık sorulan konular arasındadır. Nevus tedavisi kapsamında ben aldırmak toplumda kanser oluşacağı gibi bir inanış hakimdir. Ancak bu yanlış bir inanıştır. Bir diğer sık sorulan soru içi tedavinin acılı olup olmadığıdır.

Hasta işlem sırasında da sonrasında da bir acı hissetmez. Ben tedavisinin kalıcılığı sorusu ise benin türüne göre değişiklik gösterir.Normalde Lazerle ben (Nevus) aldırma tedavi kalıcı olup tedavisi gerçekleşen bölgede tekrar ben oluşmazken melanom benleri tekrarlayabilmektedir.

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL