Aşırı Terleme Nedir Nedenleri Nelerdir?

Terleme vücut için gerekli olan ve ısı dengesini sağlayan normal bir işlevselliğe sahip bir durumdur. Vücutta üreyen kimi toksinlerin uzaklaştırılması noktasında oldukça önemlidir. Yoğun baharat tüketimi, fiziksel yorgunluk, stres, heyecan ve egzersiz yapma gibi durumlarda aşırı terleme durumuna şahit olabilirsiniz. Sıcak havalarda da vücuttaki ısı artışını dengeleyebilmek için terlemede bir artış görülmektedir.

Fizyolojik bir işleve sahip olan terleme kimi kişilerde ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kişilerde herhangi bir hareket, egzersiz olmaksızın ya da hava sıcaklığından da bağımsız olarak aşırı terleme olayı görülmektedir. Özellikle de ayaklarda, ellerde ve koltuk altlarında bu durum karşımıza çıkar.

Aşırı Terlemenin Sebepleri

Psikolojik bozukluklar, obezite aşırı terlemeye sebep olmakla beraber, bunların yanı sıra menopozda bu duruma neden olabilmektedir. Halk arasında sıcak basma olarak da tarif edilen bu rahatsızlık gebelik döneminde de karşımıza çıkabilmektedir. Aşırı terleme rahatsızlığına şeker hastalığı, solunum yetmezliği, kalp yetmezliği ve guatr da neden olabilmektedir. Bu hastalıklar aşırı terlemeyi tetiklemektedirler.

Aşırı terleme sıkıntısı olan hastaların %60’nın genetik miras olarak bu rahatsızlığı aldığı bilinmektedir. Bebeklerde dahi bu hastalığa rastlanmaktadır. Yaz aylarında kalın giyecekler giydirilmesini bu duruma neden olabileceği gibi başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu sebeple anne babalar bebeklerinin vitamin eksikliklerine, gaz sorununa ve soluk alışverişlerine çok dikkat etmelilerdir.

Aşırı Terlemenin Çözümü

Bu rahatsızlıkta ilk olarak önerilen tedavi metodu sprey, jel veya kremle tedavidir. Bu yöntemin başarıya ulaşabilmesi için haftada birkaç kere yüksek dozlarda uygulanmalıdır. Bu yöntem ömür boyu sürmektedir ve uygulanan bölgede tahriş yapabilmektedir.  Elektrik akım yöntemi mevcuttur fakat çok masraflı ve zahmetli olmasında dolayı pek fazla tercih edilen bir uygulama değildir.

En sık tercih edilen yöntem ise botoks enjeksiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulama 6 ay kadar etkisini gösterir. 6 ayın sonunda ise tekrar yaptırmak gerekir. Aşırı terleme problemini doğal yollardan da çözüme kavuşturma ihtimali mevcuttur. Fakat bitkisel olarak ortaya atılan çözümler şu ana kadar kanıtlanmış değillerdir.

Soru sor

Name
E-mail
Comment

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL