Aşırı Terleme Neden Olur? Çözüm Yolları

Aşırı terleme birçok insan tarafından şikayetçi olunan bir durumdur. Gün içerisinde sizi oldukça zor duruma sokacak olan bu durum karşısında alacağınız bireysel önlemler çoğu zaman yetersiz gelebilmektedir. Estetik anlamda hoş olmayan bir görüntü sunan bu aşırı terleme esasen ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Bu durum birçok kişiyi sorunun nedenini araştırma eğilimine birçok kişiyi de direkt olarak çözümüne yönlendirmektedir.  Aşırı terlemenin birçok çevresel ve biyolojik nedeni olabilmektedir.

Aşırı terlemeye genel olarak hormonal hastalıklar neden olmaktadır.  Metabolizmanın hızlı çalışması sonucu meydana gelen terleme için özellikle metabolizmayı hızlandıran hormonlardaki aksaklıklar sebep olmaktadır. Bundan dolayı terlemenin tedavisi uygulanırken öncelikle sebepleri araştırılmalı ve bu sebeplerin ortadan kaldırılmasının aşırı terlemeden kurtulup kurtulmayacağı gözlemlenmelidir.

Tedavisi Nedir? 

Aşırı terlemenin kişilerin bireysel olarak aldıkları önlemlerle önüne geçilmeye çalışılsa da kesin bir sonuç gözlemlenemeyeceğinden bu konuda profesyonel bir muayeneyle medikal bir destek alması oldukça önemlidir. Bu profesyonel müdahaleler iki şekilde gerçekleşmektedir.  Bunlardan biri cerrahi müdahaledir ve bu müdahale uzman bir göğüs cerrahı tarafından gerçekleştirilmediği takdirde birçok olumsuz sonucu beraberinde getirmektedir

Bir diğer yöntem de botox yöntemidir. Güvenilir bir estetik merkezi ile görüşerek aşırı terleme durumunuzun önüne geçebilir, ter bezlerinizin daha yavaş ter salgılamasına imkan tanıyabilirsiniz. Aşırı ter üreten bölgelerinize ufak iğnelerle botoks müdahalesi yapılarak şikayetçisi olduğunuz aşırı terleme sorununuzdan acısız bir şekilde kurtulabilirsiniz. Botoks sonrası bu problemlerden kurtulabilirsiniz.

Aşırı Terleme Belirtileri

Aşırı terleme tabiri tıpta hiperhidrozis olarak karşımıza çıkmaktadır ve birçok insanın korkulu rüyası durumundadır. Gün içerisinde hiçbir harekette bulunmadan terleme olayına aşırı terleme denir. Bu yalnızca gün içerisinde sınırlı kalmamakta aynı zamanda gece uyurken dinlenme halinde olan bedeniniz terleme yapıyorsa bu da aşırı terleme hastalığının kapsama alanı içerisine girmektedir.

Rahatsızlığın en önemli belirtisi herhangi bir hareket halinde olmayan bedenin el ve koltuk altı bölgelerinin terlemesidir. Yalnızca el ve ayak bölgesiyle sınırlı kalmayan bu terlemeler kimi zaman yüz ve ayak bölgelerinde de kendini göstermektedirler. Genetik etkenlerin de etkili olduğu bu şikayetlerde görülen botoks tedavisi ile botoks öncesi sonrası farkı kolaylıkla anlaşılacaktır.

 

Soru sor

Name
E-mail
Comment

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Bize Yazın

Bilgi ve Sorularınız için bize ulaşın

Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Trioklinik © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL